SK/
Tvorím v oblasti grafiky, knižného objektu, kresby, manipulovanej fotografie, koláže a intermediálnych presahov do priestorových foriem umenia (grafický reliéf a objekt, knižný objekt, inštalácia).
Otvorenosť a priepustnosť sú hlavnými charakteristikami môjho vizuálneho jazyka, ktorý sa najprv prejavil v oblasti voľnej grafiky. Neskôr som môj register médií postupne rozširoval smerom ku knižnému objektu, koláži, kresbe a manipulovanej fotografii. Akýmsi štýlovým základom mojej tvorby je asociatývny a transmediálny pohyb výrazových prostriedkov, znakov a foriem umenia.
Od začiatku svojej tvorby rozvýjam intermediálne možnosti grafiky pomocou neokonceptuálnych stratégií jej jazyka a nových technológií. Dôležitú oblasť mojej tvorby predstavuje od roku 2004 knižný objekt s presahmi do inštalácie typu domáca knižnica. Výber nájdených kníh podlieha podmienkam ich „zbytkovej“ estetickej či obsahovo sublimovanej kvality. Na báze sochárskych a grafických postupov ich mením na sprofanizované objekty, kde sa snažím aby pôsobili odľahčene a súčasne paradoxne. Vznikajú dekompozíciou a spätnou recykláciou ich odseparovaného materiálu do objektu, koláže a inštalácie. Mojím zámerom je nový dialóg s pôvodným (často sublimovaným) obsahom kníh, ale súčasne aj zvýtvarnenie ich fizyckej a materiálovej krásy.
Môj postoj k dnešnej sprofanovanej dobe sa zrkadlí v podobe (nazval by som to) vizuálneho liberalizmu a významovej viacznačnosti mojich diel, kde ponúkam asociatívny dialóg a provokujem k novému čítaniu. Robím to gestom zrovnoprávneia banálneho a vysokého, laického a akademického, sakrálneho a profánneho, vecného či faktického a abstraktne zduchovneného. Moja tvorba sa drží svojho grafického základu, ale rozširujem ju v intenciách nových hybridných druhov, žánrov a disciplín umenia. Tie medzi sebou často fúzujú a produkujú tak nový žáner.
Zmyslom mojej tvorby, alebo skôr odkazom, o ktorý sa usilujem podať ďalej, je provokovať diváka k hre. Hra, ako základ jednej z teoretických koncepcií umenia (ako fenoménu), je v mojej tvorbe postavená na asociatívnej improvizácii, dialogickosti a nečakanej kombinátorike videného, skúsenostného a vizuálneho (umenia).
ENG/
I work in the fields of graphics, book objects, drawings, manipulated photography, collages and intermedial overlaps into spatial art forms (graphic relief and object, book object, installation).
Openness and permeability are the main characteristics of my visual language, which first manifested itself in the field of free graphics. Later, I gradually expanded my media register towards book objects, collages, drawings and manipulated photography. A kind of stylistic basis of my work is the associative and transmedia movement of expressive means, signs and forms of art.
Since the beginning of my work, I have been developing the intermedial possibilities of graphics using neo-conceptual strategies of its language and new technologies. An important area of my work since 2004 has been the book object with overlaps into installations of the home library type. The selection of found books is subject to the conditions of their „residual“ aesthetic or content-sublimated quality. Based on sculptural and graphic techniques, I transform them into profane objects, where I try to make them appear light and at the same time paradoxical. They are created by decomposing and recycling their separated material into objects, collages and installations. My intention is a new dialogue with the original (often sublimated) content of books, but at the same time also to create an image of their physical and material beauty.
My attitude towards today’s profane era is reflected in the form of (I would call it) visual liberalism and semantic ambiguity of my works, where I offer an associative dialogue and provoke a new reading. I do this by a gesture of equalizing the banal and the high, the secular and the academic, the sacred and the profane, the material or factual and the abstractly spiritualized. My work adheres to its graphic basis, but I expand it in the intentions of new hybrid types, genres and disciplines of art. These often fuse with each other, producing a new genre.
The purpose of my work, or rather the message I strive to pass on, is to provoke the viewer to play. Play, as the basis of one of the theoretical concepts of art (as a phenomenon), is built in my work on associative improvisation, dialogicity and unexpected combinatorics of the seen, experienced and visual (art).